flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз стану організації роботи зі зверненнями громадян за 2016 рік в порівнянні з 2015 роком

Аналіз

стану організації роботи зі зверненнями громадян за 2016 рік в порівнянні з 2015 роком  Харківського районного суду Харківської  області

 

Робота Харківського районного суду Харківської області зі зверненнями громадян (заяв, скарг, пропозицій), що надійшли до суду протягом 2016 року, ведеться на підставі Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р., Указу Президента України від 07.02.2008 №109/2008 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування" та Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої Постановою Кабінетів Міністрів України від 14.04.1997 р. № 348.

Організація роботи з розгляду звернень громадян в Харківському районному суді Харківської області покладена на консультанта Харківського районного суду Харківської області Рязанову О.А. згідно наказу №05-02/64 від 26.12.2014р.; консультанта Харківського районного суду Харківської області Залевського О.Г. згідно наказу №05-05/49 від 05.05.2016р.; на консультанта Харківського районного суду Харківської області Синицю О.В. згідно наказу за №05-05/106 від 03 жовтня 2016 року.

Всі звернення громадян, що надходять  поштою або особисто від громадян, приймаються та реєструються в день їх надходження в реєстраційному журналі. Після реєстрації звернення передаються для накладення резолюції керівництву суду, а потім - безпосередньому виконавцю. Після чого, кожному зверненню привласнюється реєстраційний індекс, який забезпечує систематизацію, пошук, аналіз і зберігання звернень громадян, оформлюються в обкладинку, на якій містяться наступні  дані: найменування суду, П.І.Б. заявника, адреса та категорія (соціальний стан заявника), суть звернення, первинне або повторне. Документи оформлюються у провадження за зверненням в хронологічному порядку з описом даних документів. Звернення одного й того ж громадянина з одного й того ж самого питання, які були надіслані різним адресатам  і надійшли на розгляд до суду обліковувалися за реєстраційним номером першого звернення з додаванням порядкового номеру, який проставляється через дріб. Відповіді на звернення оформлюються на бланку суду, підписуються головою суду, в разі його відсутності, заступником голови. В лівому нижньому куті лицьової сторони документа вказується прізвище виконавця та номер його службового телефону. Усі відповіді на звернення громадян обовязково реєструються  в журналі вихідної кореспонденції суду і надсилаються заявникам замовленою кореспонденцією. На оригіналі  відповіді проставляється кутовий вихідний номер з зазначенням дати. Копія відповіді долучається до провадження зі зверненням.   

При здійсненні роботи зі зверненнями громадян звертається увага на строки розгляду, достовірність, об’єктивність змісту, повнота та максимальна стислість. На кожне звернення, яке надійшло протягом 2016 року, в строк не пізніше 15 днів з дня його отримання, були направлені відповіді. Звернення, які потребують додаткового вивчення або перевірки  протягом 2016 року до Харківського районного суду Харківської області не надходили. Факти, викладені у зверненнях, які потребують перевірки, ретельно перевіряються головою суду, суддями надається інформація, за необхідністю від осіб, стосовно яких надходили звернення, надавались пояснення.  За результатами розгляду звернень, які були визнані судом обґрунтованими проводились оперативні наради з працівниками суду, на яких розглядались причини допущенних порушень, винні особи були попередженні про недопущення подібних порушень у подальшому, вжиті відповідні заходи реагування.     

З метою належної організації та створення оптимальних умов для реалізації громадянами своїх законних прав та інтересів в суді, відповідно до графіку, здійснюється особистий прийом громадян головою суду або його заступником. Також здійснюється особистий прийом  громадян керівником  апарату суду та заступником керівника апарату суду.

В результаті аналізу надходження звернень громадян до суду протягом  2016 року в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року  встановлено, що кількість звернень не збільшилася. Усі звернення громадян надходили безпосередньо до суду.

Звернення та скарги, які надійшли  до суду протягом 2016 року від:

-            громадян – 10;

-            юридичних осіб – 1;

За аналогічний період 2015 року надійшло до суду звернень та скарг від:

-            громадян – 11;

-            юридичних осіб – 0.

Серед причин, що призводять до оскарження процесуальних дій, є правова необізнаність громадян.

Терміни надання відповідей на звернення громадян, зазначені у Законі України «Про звернення громадян» - дотримуються. Терміни розгляду обчислюються з дня  їх надходження та реєстрації в суді.

      Проведений аналіз свідчить, що здебільшого визнано необґрунтованими звернення, зумовлені незнанням громадянами чинного законодавства, особливо процесуального, в частині порядку оскарження рішень, ініціювання питання щодо дисциплінарної відповідальності суддів відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

      Мають місце випадки, коли громадяни при вирішенні спірних питань через судові органи не користуються кваліфікованою юридичною допомогою або послугами адвокатів, а намагаються самі захищати свої інтереси в судових інстанціях.

      З метою удосконалення роботи із зверненнями громадян, необхідно:

-  виявляти та усувати причини, що спонукають громадян звертатись із скаргами, систематично аналізувати стан цієї роботи та вживати усіх можливих заходів, щоб зменшити підстави для звернень та об’єми скарг, які надходять до суду;

-      обговорювати виникаючі питання на оперативних нарадах;

-  не допускати надання необґрунтованих або неповних відповідей за зверненнями громадян, із порушенням строків, установлених законодавством, безпідставної передачі розгляду звернень іншим органам;

-  роз’яснювати про можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді;

     -  у роботі з письмовими зверненнями громадян, а також під час їх особистого прийому забезпечити дотримання етики       поведінки державного службовця, забезпечувати кваліфікований, неупереджений, об’єктивний, всебічний і своєчасний розгляд порушених питань з метою їх оперативного розв’язання.